در روز میلاد پیامبر اکرم(ص) و همزمان با ششمین سالگرد تاسیس نهضت مردمی پوستر انقلاب، مراسم اختتامیه فراخوان کشوری پوستر وحدت (حبل الله)،  با حضور اساتید حوزه گرافیک، مسئولین شهری و برخی از فعالین حوزه وحدت در فرهنگسرای کودک و آینده برگزار شد.

در ابتدای مراسم سید محمدرضا میری، دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب، ضمن تشکر از همسنگران نهضت و همکاران فراخوان حبل الله، از صبر و پشتیبانی خانواده‌ها نیز قدردانی کرد و خاطر نشان کرد: این حمایت و اخلاص و تلاش دوستان است که موجب حرکت در این راه می‌شود.
وی افزود: فراخوان حبل الله نماد وحدت شد و تشکل‌های مردمی مانند  نهضت مردمی پوستر انقلاب و کانون هنر شیعی باعث شدند چندین سازمان دور هم جمع شوند و با همه‌ی آسیب‌ها و فراز و فرودها، الحمدلله تجربه‌ی خوبی در این زمینه بدست آمد که امیدواریم باز هم شاهد این جریان‌ها باشیم.

همچنین استاد مسعود نجابتی، دبیر هنری فراخوان حبل الله ضمن ابراز خرسندی از حضور در مراسم گفت: کارگاه کشوری فراخوان حبل الله در حوزه ی گرافیک یک اتفاق کم نظیر بود. حضور بیش از ۹۰ طراح مطرح کشوری در کنار هم و تبدیل کار فردی طراحی پوستر به یک کار گروهی، آن هم به صورت جهادی و کاملا رایگان، اتفاق جدیدی است که بسیار قابل توجه است. وی این کارگاه ۴ روزه را که به دور از حس منیّت برگزار شده بود را به مثابه اعتکاف دانست و گفت: تجربه ای که در این کارگاه داشتیم برای من که بیست و اندی سال درگیر امر آموزش هستم تجربه‌ی عجیبی بود که هنوز برای من هضم نشده است. زمان خداحافظی و بغض روز آخر کارگاه، همانند روز آخر اعتکاف بود که مومنین در فضای مقدس مسجد انسی با هم می‌گیرند و  لحظه‌ی خداحافظی سخت است. انرژی این کارگاه نیز که از اخلاص بچه ها ساتع می‌شد، باعث شد من برای اولین بار توفیق داشته باشم که برای فراخوان نهضت پوستر تولید کنم.

وی افزود: پس از کارگاه توفیق پیدا کردیم و به خدمت آیت الله حائری شیرازی رسیدیم. ایشان  فرمودند: “علوم تجربی را به هر شکلی و از هر کسی بیاموزید، ولی علوم انسانی را اسلامی کنید.” من فکر می‌کنم که هنر مانند خیلی از رشته‌ها نیست که کاملا در حوزه‌ی علوم تجربی یا کاملا در علوم انسانی باشد. هنر از مباحثی هست که پایه‌ای در تجربه دارد و دستی هم در علوم انسانی. قسمتی که در تجربه جای دارد، مانند ترفندها و تکنیک‌ها و فنون بصری را باید به هرشکلی آموزش ببینیم و کوتاهی نکنیم، اما قسمتی که به علوم انسانی برمی‌گردد را باید ببینیم کدام قسمت است و بتوانیم آن را به درستی پیدا کنیم و روی آن کار کنیم.

قابل ذکر است تئاتر “ایالت آفت” به نویسندگی و کارگردانی محمد بهاران و بازی جلال کریم زاده، فرشاد قاسمی و قیس یساقی به مدت ۴۰ دقیقه به روی صحنه رفت. این نمایش که به سفارش نهضت مردمی پوستر انقلاب تولید شده بود برای اولین بار در این مراسم اجرا شد و مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت.

در کارگاه چهار روزه پوستر وحدت در قم، قریب به ۹۰ طراح از ۱۲ شهر کشور حضور داشتند که در مجموع ۱۴۰ اثر در کارگاه تولید شد.

ز میان پوسترها بیش از ۱۲۰ اثر انتخاب و به همت شهرداریها در شهرهای تهران، مشهد، قم و قزوین به اکران عمومی درآمد و هزار دوره نمایشگاهی از منتخب آثار چاپ و به ۱۵ شهرستان جهت توزیع ارسال شد.

golmikh-news-222
golmikh-news-224
golmikh-news-223
golmikh-news-225

• بازدید استاد سید مسعود شجاعی طباطبایی از نمایشگاه پوسترهای حبل الله

golmikh-news-219
golmikh-news-220golmikh-news-221