استاد مولا دوست: قلم امتداد دست است همانطور که دوربین امتداد چشم است

کارگاه تولید پوستر (نشان آسمان) با موضوع تربیت اسلامی و انقلابی، توسط نهضت مردمی پوستر انقلاب، به میزبانی گروه طراحان طلوع استان آذربایجان شرقی و با همکاری موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در تبریز برگزار شد.
در این کارگاه دو روزه، ۱۸ نفر از طراحان جوان تبریز به آموختن نکات تکنیکی و همچنین تولید پوستر زیر نظر محمد رازقی از اعضای نهضت مردمی پوستر انقلاب پرداختند.
در ابتدای این کارگاه محمد امین همزبان دبیر گروه طراحان طلوع با شروع سخنانی به خیر مقدم به طراحان حاضر در جلسه و اساتید پرداخت.

golmikh-news-asman-2

در ادامه مولا دوست مدرس حوزه و دانشگاه و پژوهشگر هنر به بیان نکاتی در خصوص تولید پوستر پرداخت و تصریح کرد: پوستری که تولید می‌شود باید متعلق به همه زمان‌ها باشد و به گونه‌ای باشد که اگر تاریخ امضای طراح را از زیر پوستری برداریم بتوان گفت که این اثر مربوط به هر زمانی است.
وی ادامه داد: فردی که طراحی می‌کند باید ببیند هدف اصلیش در این فضا چیست؟ خیلی وقتها هنرمند می‌گوید من می‌خواهم تاثیر بگذارم و یا می‌گوید می‌خواهم کارم مخاطب پسند باشد. آیا در این صورت ما به هدفمان رسیده ایم؟
یک طراح باید خودش آدم سالمی باشد تا یک اثر سالم از وی تراوش کند. منی که پشت سیستم طراحی نشسته‌ام اول باید خود را پالایش کنم تا بتوانم بدون آلودگی و با ارتباط روحی با خدا یک اثر ویژه و ماندگاد تولید کنم که فقط لایک خور و آرشیوی نباشد.
وی در ادامه با بیان این مطلب که قلم امتداد دست است همانطور که دوربین امتداد چشم است یعنی که این قلم هم عین دست من روح دارد خاطر نشان کرد: آن چیزی را که به روح و توان ما ساتع می‌شود و آنچه روزی ما بوده دریافت می‌کنیم و با هنری که داریم در قالب جدیدی ارائه می‌کنیم تا این پالایش نفسی ما به کسی که در امتداد چشم و دست و روح ما قرار دارد منتقل شود و تاثیر بگذارد و گرنه که هیچ است.

golmikh-news-asman-4

در ادامه این کارگاه محمد رازقی، مباحثی پیرامون باید ها و نبایدهایی گرافیک و ایرادات معمول در آثار هنرمندان مطرح نمود.
سپس هنرمندان به ایده پردازی و تولید پیرامون موضوع تربیت اسلامی ایرانی پرداختند. آثار تولید شده در این کارگاه بزودی از طریق سایت نهضت مردمی پوستر انقلاب در اختیار عموم مردم و علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
این کارگاه که در ادامه سلسله کارگاه‌های استانی نهضت مردمی پوستر انقلاب برگزار گردیده تا پایان سال در ۴ استان دیگر نیز ادامه خواهد داشت. در سال گذشته نیز کارگاههای استانی نهضت مردمی پوستر انقلاب در استانهای سیستان و بلوچستان، مازندران و هرمزگان برگزار شده بود.

golmikh-news-asman-3