• اولین نمایشگاه انفرادی حامد مغروری درتاریخ ۲۱ فروردین در نگارستان اشراق قم رونمایی شد.

این مجموعه نمایشگاهی به نمایش مجموعه آثار نشانه نوشتاری و تصویری وی می‌پردازد که طی ۱۵ سال اخیر طراحی کرده است.

گفتنی است در انتخاب حدود  ۱۰۰ اثر ارایه شده در این نمایشگاه سعی شده از بین بیش از ۵۰۰ نشان طراحی شده؛ آثاری انتخاب شوند که دارای محتوای آموزشی مناسب و قابل انتقالی باشند.

نمایشگاه 《نقش نشان》 سعی کرده با دو رویکرد ارائه گردد.
 
• مخاطبِ عام و خاص

در ادامه این گزارش آمده است، تفاوت اول این نمایشگاه در مواجهه مخاطب با آثار است. در این نمایشگاه وقتی مخاطب عام با آثار و  نشانه‌ها روبرو شود، می‌تواند برای روشن‌تر شدن محتوا؛ از تصاویر جانبی که در کنار هر نشان قرار گرفته کمک بگیرد.

در عین حال اگر مخاطب یک مخاطب تخصصی و برای نمونه یک هنرجو باشد، می‌تواند تمام مراحل طراحی یک نشان از آغاز کار، طراحی اتودهای اولیه تا اجرای نهایی و حتی ارائه کار به سفارش دهنده را ببیند.
 
•نگاه دوم
که در نمایشگاه《نقش نشان》آن را از دیگر نمایشگاه‌ها به صورت خاص متمایز می‌کند، مدل ارائه آثار است.

در این ‌نمایشگاه مخاطبان با استفاده از نرم‌افزار(اپلیکیشن) واقعیت افزوده کارگاه در گوشی‌های همراه خود، می‌توانند چیزی بیشتر از آثار نصب شده در نمایشگاه را ببینند.

در واقع نمایشگاه نقش نشان خیلی بیش از آن چیزی است که بر دیوارهای گالری نصب شده و به کمک این نرم‌افزار مخاطبان می‌توانند زمینه‌های متفاوتی از  هر نشان را در آن دنبال کنند و کلیپ‌های توضیحی و تناسبات و مراحل تولید و یا بعضا حجمی از نشان را ببینند.

جلسه نقد و بررسی آثار حامد مغروری در نمایشگاه «نقش و نشان» با حضور اساتید این حوزه، هنرمندان و مشتاقان عرصه گرافیک و با حضور سخنران ویژه مراسم، استاد مسعود نجابتی در نمایشگاه «نقش نشان» واقع در فرهنگسرای اشراق قم برگزار شد.

این نشست با قرائت قرآن و پخش نماهنگ تولید نشان «فاطمه» که الهام گرفته از نقوش حرم حضرت معصومه‌ (سلام‌الله‌‌علیها) بود، آغاز شد. در ابتدای برنامه، حامد مغروری، طراح و مجری آثار نمایشگاه، از اساتید و هنرمندان شهر مقدس قم از حضور و حمایت فراوان‌شان، تشکر و تقدیر کرد و دلیل برگزاری نمایشگاه را پاسخ به در خواست استاد نجابتی و نگارستان اشراق برشمرد. وی در ادامه به ابعاد خاص نمایشگاه اشاره کرد و گفت: «جنبه توضیحی و نمایش لایه‌های پنهان تولید آثار ارائه شده، همراه با نمایش کلیپ مراحل تولید کار، گریدها وتوضیحات هر اثر با توجه به آموزشی بودن نمایشگاه، طراحی و تعبیه شده است.»

وی در پایان درباره میزان دسترسی مخاطبان به این آثار و اطلاعات گفت: «مخاطبان و همراهان عزیز می‌توانند با نصب اپلیکیشن کارگاه در کانال تلگرامی @kargahgraphic یا سایت آتلیه هنر و گرافیک کارگاه به نشانی
argah.graphics آن را دانلود و در تلفن همراه خود نصب کنند و با توجه به راهنمای آن، به مشاهده مراحل تولید و دیگر قسمت‌های هر اثر دسترسی پیدا کنند.»

مغروری درباره مراحل تولید نرم‌افزار موبایل کارگاه گفت: «این نرم‌افزار که در گروه نرم‌افزاری سروش مهر رضوان در مشهد مقدس تولید شده و یک نوع از نرم‌افزار واقعیت افزوده می‌باشد که برای اولین بار در کشور بر روی آثار نمایشگاهی در این موضوع مورد استفاده قرار گرفته است.»

گفتنی است این نرم‌افزار به نمای تصویری آثار حساس است و صرفا منوط به قرار گیری مخاطب در نمایشگاه نیست و می‌تواند مراحل تولید کار را به وسیله این اپلیکیشین در هر مکان مشاهده کند و فقط مصرف نمایشگاهی ندارد، که مورد استقبال بازدید کنندکان در این نمایشگاه قرار گرفت و پاسخ گوی بسیاری از سوال‌ها بود.

در ادامه این نشست، استاد مسعود نجابتی مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح، سخنرانی خود را با عرض تسلیت به مناسب شهادت حضرت موسی‌بن‌جعفر(علیه‌السلام) و گرامی‌داشت هفته هنر انقلاب آغاز کردند و تقارن برگزاری نمایشگاه را با این هفته به فال نیک گرفت.

وی در ادامه گفت: حامد مغروری از هنرمندان جوان و متعهد و عضو فعال جبهه فرهنگی انقلاب است و در همه زمینه‌های گرافیک با موفقیت ورود کرده است. وی سپس به موضوع نمایشگاه «نقش نشان» پرداخت و ادامه داد: طراحی نشانه از موضوعات دشوار هنر گرافیک است. طراحی حرفه‌ای «نشانه»  از عهده هر کسی برنمی‌آید و میان فارغ التحصیلان دانشگاه در هر دوره‌ای، بیش از یک یا دو طراح نشانه قابل پیدا نمی‌کنیم و جزء موضوعات دشوار است.

مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح گفت: چه بسا یک نشانه بیش از یک ماه وقت طراح را بگیرد، بدون این که به چشم بیاید؛ به‌خصوص در زمان فعلی که نشانه، نه یک فضای تصویرسازی نزدیک شده، عناصر تزیینی به تناسب چاپ اضافه شده، رنگ بر خلاف گذشته‌ها نقش جدی بازی می‌کند، موشن به نشانه اضافه شده و این‌ها همه باعث شده که کار طراح دشوار تر شود. ولی سخت‌تر از همه این است که ما در عرصه‌ای زندگی می‌کنیم که رسیدن به نتیجه‌ای که قبلا شباهت نداشته باشد و متهم نشویم به این که کپی کرده‌ایم، کار خیلی دشواری است؛ چون واقعا در عصری هستیم که عصر تولید پدیده‌های انبوه است و به هر تفکر و اتفاقی که طراح می‌رسد، قبل ‌از ‌آن وجود داشته است و در هر اتودی که به نتیجه می‌رسیم و تصور می‌کنیم که بکر است، بعد از این‌که روی کاغذ به تصویر می‌کشیم؛ متوجه می‌شویم که شبیه به آن وجود دارد و واقعا به حدی از اشباع بصری رسیده‌ایم که رسیدن به یک نشانه منحصر به فرد و خلاق، بسیار کم است و از این‌رو، کار برای طراح، کمی مشکل‌تر از قبل شده است.

نجابتی در ادامه به موضوع تکرار در آثار هنری اشاره کرد و گفت: در فضای مجازی، طراح‌ها را به کپی کردن متهم می‌کنند؛ ولی صادقانه عرض کنم که این‌طور نیست. خیلی وقت‌ها طراح از این‌که این ایده قبلا کار شده، غافل است؛ حتی در مورد حرفه‌ای‌ها هم اتفاق می‌افتد و در این مورد در دیگر کشورها شاهد چنین اتفاق‌هایی هستیم و علت این‌که نشانه‌های نوشتاری نسبت به نشانه‌های تصویری بیشتر شده، به دلیل همین نکته است. بدون اغراق، حامد مغروری از پس این موضوع خوب بر آمده، علاوه بر این‌که پرداخت خوب و ایده‌های خوبی برای کار در نشان دارد.

وی سپس به آثار مغروری اشاره کرد و افزود: من فکر می‌کنم یکی از ویژگی‌های مهم آثار ایشان این است که تقریبا می‌توانیم بگوییم که مشابه ندارد یا نمی‌توانیم ایشان را متهم کنیم که مثلا این کار تکراری است و واقعا می‌کوشد با مشق نظری بسیار، این احتمال را به حداقل ممکن برساند و شاهد آثاری هستیم که بکر هستند و من با توجه به سابقه‌ای که دارم، معادلی برایش سراغ ندارم و این ویژگی مهم کارهای ایشان است.

نجابتی به وجه شغلی مغروری اشاره نمود و افزود: اضافه بر این‌که مهم‌ترین ویژگی کار ایشان معلمی است؛ یعنی علاوه بر این‌که در عرصه طراحی کار می‌کند، به آموزش هم فکر می‌کند. ما سرانجام در بسیاری از آثار، فقط نتیجه نهایی را می‌بینیم و فقط با یک لکه طراحی شده به نام نشان یا پوستری با موضوع خاص مواجهیم؛ ولی از این‌که پشت صحنه چه اتفاقی افتاده است، غالبا بی خبریم. من تصورم این است که در فضای طراحی گرافیک، بعد از چند نفر از اساتید که به شدت این خصلت را داشتند، وی جزو معدود افرادی است که هم‌زمان با کار و تعهداتش در بازار، به آموزش هم فکر می‌کند و مراحل تولید را در فضای مجازی نشر می‌دهد. من خودم بارها کلیپ تولید مراحل نشان جشنی به رنگ اصفهان را سر کلاس نمایش داده‌ام که برای هنرجویان، دارای نکته‌های آموزشی زیاده بوده است.

مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح در ادامه به ظرافت‌های تولید نشان در نمایشگاه اشاره کرد و گفت:‌ در این نمایشگاه وقتی خوب دقت می‌کنیم؛ رد پایی از خوشنویسی، دست آزاد و کارهای هندسی را می‌بینیم، که تقریبا جزء روش‌های مرسوم این کار هستند؛ حتی روش‌های خلاقی مثل اسمبلاژ و کلاژ هم در آثار دیده می‌شود. در مجموع، تجربه متنوعی را در آثار وی شاهد هستیم؛ علاوه بر این‌که بسیار در اجرا پر کار و توانمند است.

وی در پایان خطاب به حاضران تأکید کرد که اپلیکیشن کارگاه را حتما نصب کنند و همراه با آن به دیدن آثار بپردازند و افزودند: من نمایشگاهی را در تهران و دیگر شهرها که این اتفاق را رقم زده باشند، سراغ ندارم و این اولین‌ بار است که ما چنین نمایشگاهی را با نگاهی که وی تعریف کرده است و اکثر آثار در اپلیکیشن به صورت متحرک و با توضیحات کامل آمده است، در کشور می‌بینیم.

لازم به ذکر است نمایشگاه 《نقش نشان》 به عنوان اولین نمایشگاه انفرادی حامد مغروری از روزسه شنبه  ۲۱ فروردین تا روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در قم، ابتدای خیابان صفائیه، نبش کوچه ۱۷/ نگارستان اشراق دائر می‌باشد.